FAQ - AS Kamieniarstwo - nagrobki skałkowe, nagrobki skalne, nagrobki naturalne

FAQ



As kamieniarstwo

1. Jakie dokumenty powinien mieć przy sobie klient podczas podpisywania umowy na kupno nagrobka?

Podczas podpisywania umowy klient musi mieć przy sobie dowód osobisty, dane osoby zmarłej (imię, nazwisko, data urodzenia i zgonu).Musi również znać adres cmentarza i numer pola, na którym nasz zakład ma zamontować nagrobek.

Kluczową sprawą jest znajomość wymiarów zamawianego nagrobka (chodzi tu o długość i szerokość spodu).
Jeżeli nie będą potrafili Państwo sami zwymiarować nagrobka, chętnie służymy pomocą.

2. Czy jest możliwy zakup nagrobka na raty?

Oczywiście istnieje możliwość zakupu nagrobka na raty.Rat udzielamy poprzez Bank Santander.
O zamiarze zakupu nagrobka na raty proszę poinformować nas telefonicznie ( 607 21 06 68 ), przynajmniej jeden dzień przed wizytą w naszym punkcie sprzedaży.Podczas podpisywania umowy ratalnej, muszą mieć Państwo przy sobie dwa dokumenty ze zdjęciem, oraz zaświadczenie o zarobkach. Informacji o przyznaniu kredytu udzielamy w przeciągu 15 minut.

3. Dlaczego Polskie granity są prawie o połowę tańsze od zagranicznych?

Polskie granity są tańsze z tego względu, że nie musimy ich sprowadzać z bardzo daleka.
Pochodzą one zazwyczaj z kamieniołomów w Strzegomiu, Strzeblowie, Zimniku czy Strzelinie.
Kolorowe granity natomiast, zazwyczaj pochodzą ze Skandynawii, Ameryki Pn i Płd oraz Afryki.
Co za tym idzie, koszt transportu granitów z Polski, nie jest tak wysoki jak sprowadzenie granitów z innych kontynentów. Poza tym przy zagranicznych granitach duże znaczenie mają też ceny obowiązujące w kraju, z którego pochodzą. Aby zagraniczny granit dotarł do Polski, musi przejść przez ręce wielu pośredników. Dlatego nie zawsze drogi granit znaczy lepszy. Nasze krajowe granity są naprawdę bardzo dobre. Jedyna ich wada to to, że są tylko w odzieniu beżowym i popielatym, więc jeżeli ktoś poszukuje granitu kolorowego, zmuszony jest wybrać droższy kamień zagraniczny.

4. Czy montują Państwo nagrobki w innych rejonach Polski?

Oczywiście istnieje taka możliwość. Umowę należy podpisać w naszym punkcie sprzedaży lub za pomocą poczty mailowej.

Koszt transportu nagrobka to 2zł za km (liczone w dwie strony).Klient musi znać dolne wymiary zamawianego nagrobka. Jeżeli dojedziemy na miejsce i okaże się, że wymiary się nie zgadzają, klient musi zapłacić za nagrobek i na własną rękę przerobić go lub zlecić nam tą pracę. Jeśli to my mielibyśmy przerobić nagrobek, klient musi pokryć koszty dodatkowych przeróbek i kolejnego transportu.
Na nagrobki stawiane dalej niż 50km od Wrocławia nie udzielamy gwarancji na przechyły.

5. Czy na wszystkich cmentarzach opłata za montaż nagrobka jest taka sama i czy klient sam musi załatwiać zezwolenie na montaż?

Jeżeli nagrobek montowany jest we Wrocławiu na Cmentarzu Osobowickim, to nasz zakład kamieniarski załatwia zezwolenie i uiszcza opłatę za montaż nagrobka.
Jeżeli nagrobek ma być zamontowany na innym cmentarzu, to klient załatwia wjazd i opłaca montaż. Jeśli chodzi o wysokości opłat na poszczególnych cmentarzach to jest ona zróżnicowana.
Na małych cmentarzach parafialnych cenę zazwyczaj ustala proboszcz i najczęściej wynosi ona 10% wartości zakupionego nagrobka.Na niektórych cmentarzach nie jest pobierana żadna opłata, aczkolwiek taka sytuacja należy do rzadkości.

6. Czy litery kute są lepsze niż piaskowane?

Naszym klientom proponujemy zarówno litery kute, jak i piaskowane.Litery te różnią się sposobem ich wykonania. Litery kute wykonywane są ręcznie za pomocą dłuta, przez co charakterystyczny jest klinowaty ślad dłuta widoczny na każdej literze.Litery piaskowane wykonywane są za pomocą piaskarki, czyli piasku uderzającego pod ciśnieniem w granit.Powstałe w ten sposób litery są w środku płaskie i nie widać na niech śladu dłuta.

Przy piaskowanych literach, klient ma też możliwość wybrania czcionki. Jeśli chodzi o trwałość liter, zarówno kute jak i piaskowane charakteryzują się bardzo wysoką trwałością.

7. Dlaczego podczas deszczu "znikają" napisy na płycie napisowej?

Dzieje się tak przeważnie na ciemnych granitach. Surowy kamień przeważnie jest barwy białej, dopiero podczas szlifowania wydobywany jest jego naturalny kolor i blask. Kute litery są widoczne właśnie dzięki temu, że pod wpływem dłuta czy piaskarki zdzierany jest poler i widać surowy kamień w postaci jasnej litery.
Podczas deszczu kamień nasiąka wodą i litery przez chwilę, zanim nie wyschną są mniej widoczne.
Aby litery "nie znikały", można pomalować je złotą, białą lub srebrną farbą. Wtedy nawet podczas deszczu będą widoczne. Niestety niesie to za sobą pewne niedogodności. Wystawiona na zmienne warunki pogodowe farba, z czasem, po około 5 latach zacznie odpryskiwać.Wtedy należy litery oczyścić i pomalować jeszcze raz. Oczywiście nie jest to duży problem, ponieważ usługa taka nie jest droga.

Należy się więc zastanowić, czy lepiej zostawić litery nie malowane ("znikające" w deszczu), przy których już nic nie będą musieli Państwo robić, czy pomalować je i wracać do tematu co kilka lat?

As-Kamieniarstwo
ul. Łużycka 5
51-111 Wrocław

NIP: 8951384464

W sezonie letnim (marzec-listopad):
pon. - pt. 10.00 - 16.00
soboty 10.00 - 14.00
W sezonie zimowym:
pon.- pt. 10.00 -16.00
soboty 10.00 -14.00